Dette cover til iPhone 15 Pro er lavet i 100% bæredygtig plastik, uden at gå ned på kvalitet eller beskyttelse.
Coveret er ekstra beskyttet med materialet D3O®, D3O materialet er i høj klasse når det kommer til stødabsorbering. Det er yderst fleksibelt i normal tilstand, men med det samme det får et stød eller bliver tabt vil materialet trække sig sammen og blive hårdt og derigennem absorbere den kraft slaget forårsager.
Den hybride kombination af plastik materialer har hjulpet coveret til at få et 4 meter drop protection certifikat.
Et bæredygtigt cover til iPhone 15 Pro fra det anerkendte danske dbramante1928, som er lavet i 100% genbrugt plastik.
2 FLASKER = 1 COVER
Mængden af genbrugsplastik, der er blevet brugt til at lavet dette cover er svarende til to 0,5L plastik flasker. Ved at købe et Iceland Ultra D3O cover fra dbramante1928 hjælper du både med at beskytte din mobil og planeten.
Der er naturligvis mulighed for at tilslutte kabel til opladning og høretelefoner samt benytte knapper og kamera, når coveret er monteret.
MagSafe Kompatibel Cover
Dette cover er kompatibel med MagSafe, hvilket betyder at det fungerer perfekt sammen med andre MagSafe produkter. Skjult indvendigt i coveret finder du en cirkelformet magnet, som automatisk sørger for at korrigere og placere sig helt korrekt på andre enheder med MagSafe. Det kan eksempelvis være en MagSafe trådløs oplader, MagSafe kortholder eller MagSafe bilholder. Du slipper altså både for at skulle have coveret af ved trådløs opladning, og så har du fordel af at magnet coveret automatisk sørger for at din iPhone ligger helt perfekt på opladeoverfladen.
På samme måde kan du nu nemt have dine kreditkort / fitnesskort lige ved hånden, da du blot kan have dem i en smart MagSafe kortholder, som passer til alle MagSafe Covers. Denne kortholder placerer sig også helt perfekt på telefonen, da den er designet med samme type cirkelformede magnet.